השינוי בידיים שלהם
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

ילדי בית הספר אבו קווידר מקבלים את הפרס על זכייתם במקום הראשון

השינוי בידיים שלהם

9 יוני 2016

בית הספר היסודי מהישוב אבו קווידר בנגב ייצג את ישראל בכנס בינלאומי בסין לאחר שזכה במקום ראשון בפרויקט "יוצרים שינוי" של עמותת רוח טובה ועמותת מלאכי יום הולדת. בכנס, שנערך לציון התכנית השתתפו כ-400 ילדים מכל קשת החברה הישראלית, אשר יזמו, תכננו והובילו פרויקטים מעוררי השראה במטרה ליצור שינוי חיובי בסביבתם.

תלמידים מבית הספר "נווה מדבר" ביישוב אבו קווידר שבנגב, החליטו ליצור שינוי בבית ספרם ולהנהיג מסורת של ארוחות צהריים חמות ובריאות שיחולקו לכל התלמידים מדי יום. יוזמה זו זיכתה אותם במקום הראשון בתכנית החינוכית הבינלאומית, "יוצרים שינוי", שמטרתה לטפח דור של אזרחים פעילים ומעורבים.

הפרויקט שיזמו התלמידים, שינה את הדרך בה מתייחסים ילדי בית הספר לארוחות החמות, הוביל לחיסכון ולמניעת זריקה מאסיבית של מזון מדי יום והעלה את המודעות לחשיבות ארוחה חמה ומזינה בקרב ההורים והתלמידים

 כדי להגשים את תוכניתם – התייעצו התלמידים עם אנשי דת, צוות רפואי ודיאטנים ויחד יצרו תוכנית במסגרתה מקבלים כל התלמידים מדי יום ארוחה בריאה ומזינה אותה הם אוכלים ביחד. בנוסף, הצליחו התלמידים לסגור את הקיוסק בזמן ארוחת הצהריים במטרה לעודד אכילה מזינה ולצמצם אכילת חטיפים במקום ארוחה חמה. התלמידים גם תורמים את עודף הארוחות החמות למשפחות נזקקות, והציבו מכלים ליצירת קומפוסט במטרה לעודד  מחזור ושימוש בשאריות המזון.

 שרה, תלמידה מהפרוייקט שזכה: "אנחנו ערבים ואתם יהודים אבל אנחנו מדינה אחת ונשמח מאוד לייצג את ישראל בסין כדי להראות שאפשר גם אחרת ואפשר לחולל שינוי אמיתי בחברה שלנו"

מוחמד, תלמיד מהפרוייקט שזכה: "רציתי תמיד לנסוע לסין עם חברים ועכשיו אני גם יכול לייצג את המדינה"

ג'יהאן אבו הדובה, המורה שליוותה את הפרוייקט: "החלטנו להפוך את הארוחות החמות לאטרקטיביות יותר בקרב התלמידים וכמובן שמנו דגש על נושא הבריאות. התלמידים עכשיו, בסיוע ההורים, נהנים מארוחה חמה ומזינה ומצליחים לשמור על ריכוז במהלך יום הלימודים הארוך. הצלחנו להפחית את אכילת הג'אנק פוד בקרב התלמידים ואני חושבת שכולם יצאו נשכרים: ההורים, המורים, אבל בעיקר התלמידים שיזמו את המהלך"  

 תכנית "יוצרים שינוי" מיושמת על ידי תלמידים בכל הגילאים ומכל קשת החברה הישראלית. בתי ספר מכל הארץ לוקחים בה חלק, והיא כוללת תלמידים חילוניים, דתיים, ערביים, בדואים ותלמידי חינוך מיוחד. מעצם היותה גלובלית היא מעניקה פלטפורמה לשיתוף, היכרות והידברות של ילדים יוצרי שינוי גם ברחבי הארץ וגם בעולם.

במהלך השנה החולפת יזמו אלפי ילדים מבתי ספר בכל הארץ עשרות פרויקטים חשובים אשר נצפו ונשפטו על ידי חבר שופטים רחב ומגוון, המורכב מאנשי תקשורת, ייעוץ, עיצוב וחינוך מובילים.

 התכנית  מעניקה למשתתפים בה דרך מובנית ליצירת שינוי בתהליך בן ארבעה שלבים פשוטים: להרגיש מה באמת חשוב ומפריע להם, לדמיין ולהגדיר כיצד הם היו רוצים לראות את הדברים אחרת, ליישם את הפתרונות שהם חשבו עליהם ולשתף אחרים בעשייה באמצעות תיעוד המעשה. התוצרים הם פרויקטים חברתיים-קהילתיים מחוללי שינוי.

 תחומי העשייה שבהם עוסקים הפרויקטים שיזמו הילדים השנה נוגעים באיכות סביבה, בריאות, עוני, אלימות, ניקיון, תזונה, מרחבים ירוקים בעיר, שילוב תלמידים לקויי למידה בקהילה, ועוד. בין הפרויקטים הבולטים: שיפור תדמית ישראל בעולם, מניעת בריונות על כל גווניה, חיזוק קשרים חברתיים עם ילדים עם מוגבלויות, שיפור תשתיות עירוניות, העלאת מודעות לספורט הנכים בארץ, הנעמת הנסיעות בהסעות לבית הספר ועוד.

תנועת "יוצרים שינוי" התפשטה ומופעלת  היום  בכ-40 מדינות נוספות ברחבי העולם ועל ידי מיליוני ילדים בלמעלה מ-300,000 בתי ספר. התכנית אומצה בישאל על ידי עמותת "רוח טובה"-  מקבוצת אריסון ועמותת "מלאכי יום הולדת", במטרה להעצים ילדים ונוער ולתת  להם כלים שיאפשרו להם לחולל שינוי לטובה בחברה ובסביבה.

יוזמת התכנית היא קיראן ביר-סת'י, שזכתה בפרסי חינוך יוקרתיים רבים, ביניהם Rockefeller Youth Innovation Award, Lego Reimagine Play award of 260k והfinalist for the Global Teachers Prize

לפרטים נוספים על התכנית החינוכית היכנסו לאתר יוצרים שינוי: http://dfcworld.com/dfc/israel/