חמישה דברים שכדאי ללמוד ממתנדבים
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

חמישה דברים שכדאי ללמוד ממתנדבים

2 יוני 2016

מעבר לתחושות כמו סיפוק ומימוש, עולם ההתנדבות מספק למתנדב כלים מדהימים לחיים מלאים, טובים ועמוקים יותר. אז מה אפשר ללמוד ממתנדבים? הנה כמה רעיונות מעניינים.

התנדבות היא מעשה שנעשה מרצונו החופשי של האדם לטובת החברה או הסביבה וללא קבלת תמורה חומרית או אחרת. התבוננות על התכונות הנדרשות ממתנדבים והכישורים אותם הם נדרשים להפגין במהלך אותה עשייה, מגלה כי אפשר ללמוד מאותם אנשים לא מעט דברים חיוביים על העולם. אז בין אם מדובר בהתנדבות קבועה וממושכת הנמשכת שנים או בהתנדבות לאפות עוגה באופן חד פעמי לפרויקט חגיגי מיוחד הנה חמש אמיתית מדליקות שאפשר לאמץ מדרכם של מתנדבים.

1. לכל אחד יש סיפור- 

אם אתם מתנדבים במרכז סיוע כלשהו ומעניקים עזרה לקהילה בסיכון, בטח כבר שמתם לב שלכל אדם יש סיפור מיוחד, אשר עיצב את אישיותו והפך אותו להיות מי שהוא עכשיו במקום בו עכשיו הוא נמצא. ההבנה שמאחורי כל אדם עומד סיפור ייחודי ואישי עוזרת לגלות סובלנות וסבלנות כלפי כל אדם וסיפור חייו וגורמת לנו לפתח רגישות, יכולת הכלה ואמפטיה כלפי אותו האדם. אותו כלל חל גם בחיים הנורמטיביים ולכן יכולת ההקשבה היא כלי חשוב לחיים מלאים בעלי קשרים משמעותיים וקרובים.

2. למעשים קטנים יש השלכות גדולות- 

בהרבה מקרים פעיליוות קטנות של התנדבות, עשוית לעורר תחושה שלשתול צמח בגינה, לצבוע קיר או לאסוף בקבוקי פלסטיק ושקיות מהחוף הן לא פעולות כל כך חשובות בעלות יכולת שינוי. אמת חשובה שכדאי לזכור היא שבהקשר הנכון ועם מסה משמעותית של אנשים שיבצעו אותם, אותן פעולות יכולות להשפיע וליצור שינוי משמעותי ורחב היקף. כך למשל שתילת צמח יכולה וצביעת ציור קיר יכולה לייפות קהילה במקום בה היא חיה ותרומת בגדים לעמותה כלשהי יכולה להבטיח שמישהו שזקוק לבגד חם יקבל את אותו הפריט במחיר נגיש וזמין. בעולם ההתנדבות תוך זמן קצר מבינים כיצד לפעולות קטנות יש יכולת לתרום ולהפוך לשינוי גדול ורב משמעות.

3.  חיוך הוא דבר אוניברסאלי- 

אם יצא לך להתנדב בחו"ל או בקרב קהילה שונה לחלוטין מהקהילה שלך, ודאי שמת לב לכח העצום של חיוך. הוא מאפשר לקרב לבבות ולחבר בין אנשים תוך דקות ספורות.


4. הכרת תודה- 

התנדבות מביאה עימה הערכה עמוקה כלפי כל מה שיש לנו בחיים והיכולת לעזור לנזקקים מהווה תזכורת טובה של מה שחשוב באמת לכולנו- משפחה, חברים, בריאות וקשרים טובים עם אנשים. עבור מתנדב, היכולת לראות את חייהם באור שונה ולגלות הערכה רבה כלפי רגעים קטנים של אושר בחיים היא גדולה ומדהימה ומומלצת לאימוץ!

5. לא להפסיק ללמוד- 

כל מי שהתנדב במשך תקופה ארוכה כבר יודע- מתנדבים אף פעם לא מספיקים ללמוד ובכל רגע של נתינה סופגים עוד משהו , מפתחים מיומנויות חדשות, מגלים תשוקות, כישורים חדשים ומגיעים לתובנות על העולם ועל עצמם.
ההתנדבות היא כלי אדיר לגילוי פרטים על קהילות, ארגונים, חברות ועל עצמנו. הפרט הזה מהווה תזכורת שגם מחוץ לזירת ההתנדבות כל רגע וסיטואציה הם הזדמנות מצוינת ללמוד משהו חדש!