להתנדב עם המשפחה: ככה תעשו את זה נכון
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

להתנדב עם המשפחה: ככה תעשו את זה נכון

3 אוקטובר 2018

איך גורמים לארבעה בנים להתנתק מהמסכים ולהפנות את האנרגיות לאריזות מזון ולמיון ירקות מכוערים? ואיזה עוד התנדבויות מעניינות מתאימות לכל המשפחה ויהוו פעילות אחה"צ מוצלחת השנה? יוליה לוי, אם לארבעה, החליטה לאתגר את ילדיה וחזרה עם מסקנות מפתיעות...

כשיוליה לוי חיפשה תעסוקה לארבעת בניה לימי החופש הגדול היה ברור לה שהפעילויות שתתכנן עבורם לא יסתכמו בים, בריכה, בילוי בקניון ושעות ארוכות בג'ימבורי. "היה לי חשוב שיעשו גם דברים ערכיים והחלטתי לחפש לכולנו התנדבות לכל המשפחה", היא מספרת על הבחירה הלא שגרתית.

איך מוצאים התנדבות למשפחה

למרות הרצון הטוב של יוליה ובניה לצאת לכמה שיותר משימות התנדבות, לא היה פשוט למצוא למשפחה החביבה מחולון התנדבות שתתאים למידותיהם המגוונות: שלומי, 10, יובל, 8, ליאור 6 ונועם הקטן בן 4. בסופו של דבר, לאחר מאמצים רבים של צוות 'רוח טובה', נמצאה המשימה המתאימה- אריזת וחלוקת מזון לקראת ראש השנה במחסני המזון של עמותה גדולה הפועלת בדרום תל אביב.

אריזות מזון באריזה משפחתית

"הצורך העיקרי של העמותה היה בחלוקת מזון אבל בגלל שאני עם כל הילדים השתלבנו בשלב האריזה עצמה וזו הייתה חוויה מדהימה לילדים", היא מספרת. "הילדים נהנו, ארזו בהתלהבות גדולה וממש התעניינו כשהסברתי להם מה בדיוק אנחנו עושים ומה משמעות האריזה", היא אומרת. לאחר מכן יצאו החמישה לחלק את האריזות שיצרו ולמרות שיוליה עשתה לילדיה שיחה מוקדמת על משמעות החלוקה, השלב הזה התגלה כמאתגר יותר: "בהתחלה הילדים לא הרגישו בנוח", היא מספרת. " הם היו קצת נבוכים ולפעמים גם התעייפו ועשו פרצוף שצריך לעלות ברגל חמש קומות לדירה שאליה מיועד משלוח המזון.  זה היה פינוק של ילדים אבל אני חושבת שזה היה שלב משמעותי ומלמד בשבילם, שבסופו של דבר הפך את ההתנדבות לחוויה שתיחרט בזיכרון".

שיעור לחיים

לאחר שסימנה וי על ההתנדבות המוצלחת החליטה יוליה להמשיך עם הרעיון שלדבריה, "מעביר גם כמה שעות מהיום וגם משמעותי בפני עצמו" ומצאה התנדבות במחסן של לקט ישראל שעוסק בהצלת מזון בכפר מעש. "כיוון שמדובר בהצלת מזון זה להתעסק עם פירות וירקות שהם לא הכי יפים וטריים והתגובות של הילדים היו קצת ביקורתיות אבל מבחינתי המסר הועבר והלמידה כאן הייתה מאוד חשובה". עוד מספרת יוליה שבזמן האחרון, מידי יום היא מגיעה עם הבנים בימי חמישי לעמותת שכן טוב ושם הם עוזרים באריזות מזון. "הם עושים את זה כמו פס ייצור וממש מתלהבים". 

לעורר השראה

"אני מקווה שבחזרה ללימודים הילדים ידברו על זה במסגרות החינוכיות ויעוררו השראה בקרב התלמידים האחרים וצוות ההוראה", היא מסכמת את החוויה. "אני יודעת שהמורים מאוד מעודדים כאלה פעילויות". מעבר לזה, היא מקווה להצליח לארגן את הכיתות של הילדים לצאת לימי התנדבות מרוכזים ולהדביק את כולם בחיידק העשייה למען הקהילה והסביבה. "כבר ביררתי איזה מקומות מקבלים קבוצות גדולות ואני מתכננת להוביל את זה". אשת חייל כבר אמרנו?

הזדמנויות נוספות להתנדבות משמעותית

עוד אופציה מלהיבה להתנדבות מחכה למשפחות במועדונית המיוחדת של עמותת 'משעולים' בקיבוץ מגל. העמותה תומכת באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים באמצעות טיפול בבעלי חיים ומארחת מתנדבים למשימות כמו ניקיון המקום, איור והוספת אלמנטים דקורטיביים למתחם או טיפול בחיות וכמובן, במידה ומתאים לשני הצדדים, ליווי המטופלים המיוחדים בזמן הפעילויות השונות עם החיות.  "אנחנו מעודדים הגעה של משפחות להתנדבות", מספרת לנו ענת מנכ"לית משעולים. "כך אנחנו חושפים את המרכז הטיפולי וזה עושה לכולם טוב. אנחנו גם מגלים שזה עוזר לאנשים שרוצים להתנדב בשוטף. זו התחלה מעולה בשבילם".

דקה לפני שאתם ממהרים לשבץ את הלו"ז של הילדים בחוגים, אל תשכחו לבדוק איתנו איזה פעילויות ערכיות, מעצימות ומגוונות אפשר להציע לכל המשפחה. צרו קשר עוד היום ונמצא לכם את ההתנדבות המדויקת עבורכם!