תמיד יש זמן להתנדב
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

תמיד יש זמן להתנדב

21 אוגוסט 2018

הם מנהלים שגרת חיים עמוסה, יש להם ילדים, משפחות ותחביבים ובכל זאת- האנשים שלפניכם, מוצאים זמן להתנדב באופן קבוע לפחות פעם בשבוע ויוצרים שינוי משמעותי אצל אחרים. הכירו את האנשים העסוקים שלא יוותרו על ההתנדבות בעד שום דבר שבעולם.

כמה פעמים תכננתם להתחיל להתנדב אבל פשוט לא מצאתם את הזמן? וכמה פעמים כמעט התחלתם לחפש התנדבות אבל הבנתם שאתם בעצם בתקופה ממש עמוסה בחיים שלכם ואולי כדאי לדחות את הרעיון? עבור האנשים הבאים, סדר היום העמוס אף פעם לא היה שיקול וכבר שנים שהם מקדישים חלק מחייהם לעשייה חברתית. איך עושים את זה? התרשמו מהנוסחה של שלושה אנשים מעוררי השראה במיוחד.

מקבלת הרבה יותר בחזרה

מי אני? שירלי חיים, סמנכלית השיווק של קבוצת לדיקו, ייבואנית של מותגי בוש בישראל. עובדת בראשון לציון וגרה בגדרה. נשואה פלוס שלושה וכלבה.
מקום ההתנדבות? מזה ארבע שנים מתנדבת כחונכת אישית לנערה בבית חם בכפר שלם של עמותת גשר אל הנוער, המפעילה שלושה ‘בתים חמים’ בתל אביב, בכל אחד מהם מטופלים עשרות בני נוער, שמטרתם להעניק להם תמיכה מקיפה ולמנוע את נשירתם מהלימודים. בנוסף לחונכות מעבירה הרצאות בנושאי שיווק ומיתוג לכלל הנערים.
איך נראית השגרה השבועית שלך: אני עובדת מסביב לשעון: מגיעה למשרד בין 8-9 בבוקר ומסיימת בערב והרבה פעמים מתחברת שוב למחשב מהבית כיוון שאני במשרת הנהלה בכירה ויש תמיד דברים להגיב אליהם. כרגע הילדים בבית או בצבא אבל הם רגילים לכך שאני עסוקה רוב הזמן.
מתי משתלבת ההתנדבות בלו"ז הצפוף? פעם בשבוע אני יוצאת בחמש מהעבודה לכפר שלם ועובדת לאחר מכן מהבית. מקום העבודה שלי הסכים לזה מראש ולמעשה ההיכרות עם העמותה נוצרה דרך העבודה: יצאנו בפרויקטים של התנדבות לעובדים - העובדים הציעו מקומות התנדבות ונבחרו שלושה מקומות. היה לנו עובד שהתנדב בגשר אל הנוער עם אשתו והוא שכנע אותנו שזו התנדבות ראויה וכך נחשפנו למקום. הנוער שם מאוד מיוחד וחלק מהנערים עובדים אצלנו בזמן החופש. חוץ מזה אנחנו נפגשות גם מחוץ לשעות ההתנדבות ואם היא צריכה, אני מגיעה בימי שישי מגדרה לתל אביב.
מה אתן עושות בזמן המשותף? אנחנו  מדברות על הכל- על בית הספר, מיונים לצבא, ואפילו על בחורים- יש לה אמא אבל אין לה אחות גדולה ואת התפקיד הזה אני ממלאה.
איך מתנדבים כשהיומן עמוס במטלות? למרות העשייה הרבה שלי, ההתנדבות מחברת אותי לדברים שלא הייתי מגיעה אליהם בחיים, מלמדת אותי המון ומחזירה לי הרבה יותר ממה שאני נותנת. זה פספוס לוותר על זה כי זה שווה כל דקה. אין דבר כזה שאין זמן- זה עניין של בחירה.

מי שהתחתנה איתי ידעה שההתנדבות שלי היא עסקת חבילה

מי אני? אריה שירן ברש, מנהל פרויקטים בעמותת רוח טובה. גר ועובד בתל אביב. נשוי פלוס ילדה בת שנה ותשע, בן 35.
מקום ההתנדבות? מתנדב בעלם, עמותה המסייעת לנוער במצבי סיכון בישראל. התחלתי להתנדב בעמותה בגיל 15, בהתחלה ב'קפה אחר'- מרכזי ייעוץ לנוער בצורת בית קפה- הייתי נער שמקבל נערים אחרים ואספתי נערים מהרחוב. לאחר מכן הדרכתי בהוסטלים, הדרכתי נוער שיצא בצו משפט מהבית וכשהתגייסתי והייתי בפיקוד דרום, התנדבתי בהפוך על הפוך בב"ש. בכל יום חמישי מאז שאני רווק, אני נמצא בניידת לילה של עלם בשכונת גני אביב בלוד. מדובר ברכב שיש בו שולחנות, כסאות, עוגות, קפה ועוד. הניידת מאתרת בני נוער ברחוב בלילה ומציעים להם שיחה ואוזן קשבת. אנחנו לא בית משפט אלה יותר סוג של אח או מבוגר, שמכיל את כל הצרות שלהם. בכל יום חמישי בשמונה אנחנו מגיעים למגרש כדורגל בלוד ומגיעים אלינו במהלך הלילה בין 60-90 ילדים בני חמש שש ועד בני עשרה, חיילים, יא יב', ערבים ויהודים. השיחות איתם הן על לימודים אהבה וכו' ועולות גם תלונות על זנות, מכירת סמים ואלימות והתעללות בבית. כמובן שכשיש מקרה של חובת דיווח אנחנו מעבירים  לרשויות וכבר הוצאנו נערים מבתים נוראיים.
איך זה משתלב בשגרה השבועית? ביום ההתנדבות אני יוצא ללוד מוקדם וחוזר מאוחר מאוד וזה זמן שקרין אשתי נשארת לבד עם הילדה וזה דורש שהיא תיקח על עצמה את המחויבות. בכל מערכת יחסים שהייתה לי בת הזוג ידעה שזה חלק מהעסקה. אני מרגיש שההתנדבות הזו היא חלק ממני והיא תרפיה עבורי. כל המתנדבים הם כולם אנשי קריירה וכולם עסוקים.
למה כדאי להתנדב גם כשהיומן עמוס במשימות? לאנשים שיש להם קריירה זה כמו לקבל מסאז' או פסיכולוג- אתה מועצם דרך עשיית משהו אחר וזו הסיבה המרכזית שאני עושה את זה שנים. התפיסה של אנשים היא 'הלוואי שהייתי יכול להתנדב' והם צריכים להבין 'אני יכול'. המסר שלי הוא אם אתה אוהב בעלי חיים, בני נוער, בני הגיל שלישי- תן לקהילה שאתה אוהב. זה סוג של טיפול עם אלמנט תרפויטי לחלוטין וזה הוכח מחקרית שזה משפר את התחושה האישית והמצב הנפשי של המתמודדים. אני ממליץ לכולם לעשות את זה.

כשהבת שלי כתבה בעבודה לבית ספר שאבא מתנדב הבנתי שזה שווה הכל

מי אני? רן ראובני, מנהל משאבי אנוש שלאחרונה עשה מעבר מהעולם העסקי למשרה ממשלתית בשירות המדינה. גר בכפר סבא, נשוי+4.
מקום ההתנדבות?מתנדב שנתיים עם חייל משוחרר בתכנית 'בחברת אחיי - מנטורים למען חיילים'. התכנית היא חלק מעמותת מניפה שעוסקת בליווי נוער, צעירים ומשפחות בסיכון בראייה הוליסטית הכוללת טיפול, חינוך והשכלה. מטרת העמותה למנוע נשירה ולהשאיר את הצעיר/נער והמשפחה במסגרת הקהילה. התכנית נתמכת על ידי קבוצת פוקס-ויזל.
הרעיון בפרויקט הוא להעניק ליווי לחיילים החווים קשיי הסתגלות ובסכנת נשר וכליאה, לכדי התמודדות ומצויינות בשירות. החייל שלי למשל לא בעייתי אבל הוא צריך מישהו שיתמוך בו- הוא כבר החליף שמונה בסיסים מאז הגיוס ואני אני מכוון אותו ונותן לו כלים מול המפקדים שלו ומול האנשים שהוא עובד מולם. אנחנו נפגשים אחת לשבועיים בראשון לציון- מקום מגוריו ואני אוסף אותו מהבית. אנחנו מטיילים הולכים לבאולינג, סרט ומסעדה. הוא אפילו קיבל חייל מצטיין לפני כמה זמן וזה היה וואו גדול כי זה ממש היה כנגד כל הסיכויים.
איך זה משתלב בשגרה השבועית? אני מודה שזה לא קל. אני עובד באופן מאוד אינטסיבי וגם בבית מסיע לחוגים וכ'ו. לא תמיד זה נוח או קל מייד אחרי יום עבודה לסיים בשש שבע ולנסוע לראשון, אבל כשהוא יורד מהאוטו ואני מבין שהוא ממש מחכה לפעם הבאה בשבילי זה וואו. כשלא נפגשים מסתבר שהוא ממש סופר את הימים. לפעמים היציאה מהבית קשה אבל כשחוזרים מרגישים מלאים ומבינים שזה היה שווה.
איך מתנדבים כשהיומן עמוס? תמיד יש משהו בחיים אבל עד שאתה לא חותך, זה לא יקרה. התחלתי להתנדב בטיימינג הכי לא מתאים אבל אמרתי שאם זה לא קורה עכשיו זה לא יקרה אף פעם והחלטתי שאני הולך על זה. אני מתוגמל ממנו פי כמה כשאני רואה מה זה עושה לו. 
המסר שלי הוא שאם באמת רוצים מוצאים זמן ועושים תיעדוף קצת אחר. אני חושב שהסיפוק העצמי כשרואים תהליך או שינוי שקורה ותגובה חיובית שעושה וואו זה פשוט מדהים. אני גם מספר בבית לילדים וזה ממש משפיע גם עליהם כדוגמה אישית. הבת שלי כתבה על זה ביוזמתה בעבודה לבית הספר וזה ריגש אותי כל כך והבנתי שזה ממש שווה את זה.
לפייסבוק העמותה.