בדרך לאושר עוצרים להתנדב
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

בדרך לאושר עוצרים להתנדב

4 יולי 2018

 הקלישאה השחוקה אומרת שהתנדבות קבועה עושה טוב לבריאות, אבל בשנים האחרונות צצו עוד ועוד הוכחות מדעיות, לכך שמדובר בעובדה מוכחת, שבאמת יכולה לשנות חיים. קבלו כמה מחקרים עם ממצאים מעניינים ומעודדים במיוחד.

"אדם צריך למצוא דרך להשתמש בכוחותיו למשהו שמעבר לעצמו, אחרת תמצא את עצמך מחכה על קוצים למוות". הציטוט המעצים הזה שייך לד"ר מרטין סליגמן, פסיכולוג אמריקאי שנחשב לאבי הפסיכולוגיה החיובית. סליגמן ערך אחד עשר (!!) ניסויים באוניברסיטת פנסילבניה, שהוכיחו שיש קשר משמעותי בין עשיית טוב לזולת ותחושה טובה. במשך שנות עבודתו הוא הצליח להוכיח, שאחד מהגורמים התורמים לאושר הוא יצירת משמעות – כלומר: שימוש בכוחות הפנימיים ובתחומי העניין שלנו לעשייה תורמת ובעלת ערך. מחפשים עוד הוכחות? התרשמו מהמחקרים הבאים.

תנו תקבלו

מאז ומעולם, אנשים דנים בסוגיית האושר בלי הפסקה ובמה אפשר לעשות כדי לזכות בו וכך גם לשפר את הבריאות הנפשית והגופנית שלנו. הדרכים היותר מוכרות בעולם המערבי הן פעילות גופנית, יצירת קשרים חזקים, תזונה נכונה, הימנעות מעישון, הורדת לחץ ועוד. אבל, מסתבר שמקום של כבוד שמור דווקא להתנדבות, שכן היא משפיעה על שיפור איכות החיים, הגוף והנפש, היא תורמת להגשמה עצמית ויוצרת חיבור חברתי. לפי דו"ח האושר העולמי, מדד האושר האישי עלה אצל אנשים שעשו משהו למישהו בחודש האחרון. המשמעות היא שאנשים שנותנים מעצמם למען האחר, גם אם זה על חשבונם, הם מאושרים יותר. 

להתנדב גם בגיל השלישי

דוד הורטון סמית, חוקר משפיע בתחום ההתנדבות, חקר את השפעת התנדבות קשישים, על חיי הקשישים וגילה שלהתנדבות יש השפעות חיוביות על האושר, הבריאות, שביעות רצון ורווחה נפשית. כן,כן, מסתבר שההתנדבות מסיחה את הדעת מהצרות, משפרת את תחושת הערך וההערכה העצמית, מגבירה מצב רוח חיובי ומובילה לאינטגרציה חברתית. הוא גם מצא שקשישים שהתנדבו חיים זמן רב יותר מאלה שלא. בקיצור, רוצים להעניק משהו משמעותי באמת לסבא וסבתא? קחו אותם להתנדב פעם בשבוע והם יודו לכם בלי סוף!

שרשרת אושר

הסופרת והפסיכולוגית סוניה ליובומירסקי, שכתבה שני ספרים על הפסיכולוגיה של האושר, טוענת שהנדיבות היא אחד מהגורמים שאחראית ליצירת אושר ולטענתה, היא אפילו יוצרת אפקט דומינו. מה זה אומר? שהיא משפיעה על המקבל לעשות משהו טוב למישהו אחר ויוצרת שרשרת של תוצאות חברתיות טובות. אם אתם לא בין ה- 28 מיליון שכבר צפו בסרטון שמשקף את זה באופן כל כך ברור, פשוט לחצו כאן ותבינו מייד במה מדובר. אגב, החוקרת שלחה קבוצת נבדקים לבצע חמישה מעשי נדיבות בשבוע, וקבוצה אחרת שביצעה אותם ביום אחד. חברי הקבוצה שביצעו את מעשי הנדיבות ביום אחד זכו ליותר אושר. המשמעות היא שלעשות מעשי התנדבות באופן מרוכז בכל שבוע, צפויה להגדיל באופן משמעותי את תחושת האושר והמשמעות בחיי היום יום שלכם. כמה קל!

אושר יקר

חוקרים מהאוניברסיטאות הנחשבות קולומביה והארווארד ערכו ניסויים ובדקו את הקשר בין אושר לכסף. הממצאים מהמחקר מרתקים: מסתבר שאלו שמוציאים את הכסף שלהם על אחרים מאושרים יותר מאלו שהוציאו כסף רק על עצמם. (מישהו הזכיר את סרטוני התרומה להומלסים ששברו את הרשת בשנים האחרונות?) אז מסתבר שעכשיו זה מגובה במחקרים: ככל שההוצאה על מטרות חברתיות הייתה גבוהה יותר תחושת האושר עלתה. וכמובן זו לא חייבת להיות תרומה כספית, זו יכולה להיות גם התנדבות וכל מעשה טוב שעושים עבור מישהו אחר.

אז מי מתנדב להיות מאושר?

המסקנות מכל המחקרים שהצגנו הן חד משמעיות: התנדבות בבית, במקום קרוב לבית, עם אוכלוסיה שקרובה לליבכם ובעוד שלל אפשרויות, תשפר את מצב הרוח שלכם ותתרום לאושר האישי שלכם. בנוסף, היא תחזק אתכם, תיצור משמעות וגם תאפשר להגיד תודה ולהעריך את מה שיש. זה משהו שאפשר לעשות בשעות הפנאי, ואפילו אם אתם ממש עסוקים, כדי לתת משמעות לשגרה ולהפיג שעמום, ריקנות וחוסר משמעות.

כדאי לכם! מחקרים רבים מצאו שאלה שמוכנים לתת לאחרים, גם על חשבון טובתם, חיים חיים ארוכים יותר והם גם מאושרים יותר.