מדיה מקרבת
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

מדיה מקרבת

20 יוני 2018

המדיה הדיגיטלית בוערת בדמכם? קבלו 5 התנדבויות שיביאו לידי ביטוי את הכישורים הדיגיטליים שלכם.

הילדים של היום נולדים עם סמארטפון ביד אחת ומחשב ביד השנייה, המילה הראשונה שלהם היא לייק והצעד הראשון שלהם הוא לעבר הטאבלט. העולם מתקדם ואיתו הטכנולוגיה וגם אנחנו, ולא היינו רוצים שאף אחד יישאר מאחור. כדי שגם אנשים מבוגרים, שהעולם הדיגיטלי חדש ולפעמים זר עבורם, יוכלו לסמס, לשלוח מייל, לגלוש בגוגל ולעשות לייק, וכדי שגם העמותות שתומכות בהם יוכלו ליהנות משירותים דיגיטאליים, אנחנו קוראים למי שהכישורים והאהבה לתחום בוערים בדמם, להקדיש קצת זמן ולעזור בנבכי הטכנולוגיה. זה יגרום להם להרגיש מעודכנים ורלוונטיים, יקרב וירחיב את מעגלי הקשר והתקשורת וישאיר את כולנו קרובים ומעודכנים.

למה זה כדאי?

"התנדבות בתחומים האלו עם קשישים היא בעלת חשיבות עצומה", אומרת לנו מירי בן אבו רכזת מתנדבים בעמותת רעות, הפועלת למען מעורבות חברתית ומפעילה את מרכז מיטשל – מרכז יום לקשיש בכרם בתימנים בתל-אביב, הנותן שירותים לאזרחים ותיקים ומפעיל חדר מחשבים לקשישים. "בדרך כלל המתנדבים הם סטודנטים או בני שירות לאומי, הם עורכים היכרות עם הקשישים, מסייעים להם פרטנית ומכניסים אותם לעולם המחשוב, האינטרנט, הסמארטפונים וכו'". מירי מדגישה שמצד המתנדב זו הדרכה שהיא חלק מהכישורים הבסיסיים שלו, אבל לקשיש נפתחים עולמות חדשים, שהוא מעולם לא ראה, ואחר כך הם חווה בהם הצלחה. "יש לנו קשיש שמאז ההדרכה שעשה לו מתנדב הוא רק רוצה להיות מול המחשב. ההתנדבות פותחת צוהר לקשישים שלא מבינים ולא למדו מעולם מחשוב וטכנולוגיה, זה נותן המון משמעות ומומלץ לשני הצדדים, פותח עולם חדש ואת הצ'אקרות", מסכמת מירי. 

גם סמדר אביטל, רכזת מתנדבים בארגון מגדל אור, המסייע לקידומם של אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון ומפעיל פרויקט בתל-אביב של מתנדבים שמסייעים לימודית לבוגרים עם לקות ראייה או עיוורון, מסבירה כי אין צורך בידע בסיסי של מהנדס או מתכנת: "מה שהכי חשוב לנו לגבי המתנדבים, מעבר לגישה למחשבים, היא הגישה לאנשים", אומרת סמדר. "במגדל אור כל עיוור או לקוי ראייה עובר אבחון ולאחריו נבנית תכנית לימודים אישית ומערכי שיעור, בהתאם לצרכים, דבר שמאפשר למתנדב להגיע לכמה שיותר אנשים. הם לומדים תוכנות מסוימות, קישור מקלדת, נגישות, הקלדה עיוורת וזה פותח בפניהם את ידע שעוזר להם להתנהל בעולם הטכנולוגי של היום. חשוב לדעת שאין צורך בידע מוקדם בהנחיית עיוורים, זה חלק מההכשרה שהמתנדבים מקבלים במקום".

השתכנעתם? רוצים להמיר את זמן השיטוט באינטסגרם או בפייסבוק לטובת משהו מועיל? התרשמו מההצעות הבאות:

1. ניו מדיה
סיוע בתפעול מחשבים – לימוד ועזרה בחדרי מחשבים במסגרות חברתיות וטיפוליות עבור קשישים. מענה על שאלות בנושאים שונים הקשורים לתפעול המחשב, מתן סיוע בהפעלת תוכנות שונות, סיוע בגלישה באינטרנט ועוד.
איפה? התנדבות בבית אבות נופי קטמון.התנדבות פרטנית לקשישים.

 2מדיה דיגיטלית
סיוע בחשיבה, יצירה, הפקה, צילום ועריכה של סרטים וסרטונים, מכל התחומים והסגנונות, למען עמותות והעלאה למדיות החברתיות השונות שלהן.
איפה? התנדבות בעמותת לבבי למען הכלל ושינוי בחברה.

3. מדיה חברתית
סיוע בעדכון אתרי אינטרנט ועמודי פייסבוק של עמותות, העלאת תכנים רלוונטיים וקבלת פניות מהציבור, וחיבור קשישים מרותקי בית למרכזים וירטואליים לפעילויות במרכזי היום.
איפה? התנדבות בתכנית "סל"ב" לניצולי שואה מרותקי בית.| התנדבות בעמותת "קלי"ק" בתחום הגיל השלישי.

4. מדיה פון
סיוע בשימוש בטלפונים חכמים – לימוד והדרכה פרטניים או קבוצתיים. ההתנדבות כוללת היכרות אישית עם הקשישים, הסברים והתנסות פרקטית במגע מסך, חיוג, עולמות תוכן שונים, הודעות טקסט וקוליות וסינון מידע.
איפה? התנדבות במרכז "בית להיות" עם ניצולי שואה. | התנדבות בעמותת "רעות" למען קשישים.

5.מדיה פרסומית
סיוע לעיתון אינטרנטי של עמותה – כתיבת תכנים לעיתון במגוון תחומים, עבודה מול עורך ורכזת העיתון והעלאה למדיות השונות, הרלוונטיות.
איפה? התנדבות בעמותת "גיל-עוז" הפועלת למען איכות חייהם של קשישים.

לעוד התנדבויות בתחום מחשבים ואינטרנט.