מתמטיקה להמונים
Menu Search Menu

חיפוש חופשי

כאן תוכלו לחפש פרוייקטים, כתבות או כל מה שבא לכם לחפש באתר רוח טובה

מתמטיקה להמונים

14 פברואר 2018

איך מחזירים את האמון לתלמידים מתקשים? זאב שני גימלאי יוצא צה"ל מביא את הפרטים על התנדבות בבית הספר.

גמלאי ממהר לבית הספר

יום רביעי, 9:40 בבוקר וזאב שני, גמלאי בן 69, ממהר אל בית הספר היסודי בשכונתו ברחובות, כדי להספיק להגיע בזמן לשיעור מתמטיקה, אותו הוא מעביר באופן קבוע מידי שבוע לתלמידי כיתה ו'. לא, במשרד החינוך עדיין לא הרחיבו את טווח הגילאים של המורים למתמטיקה, אלה שזאב מגיע ללמד בבית הספר בהתנדבות עבור אוכלוסייה אליה הוא מרגיש קשר מיוחד.
"במשך שנים הרגשתי שנעשה אוול לקהילה האתיופית שהועלתה לארץ", אומר זאב, פורש צבא ויוצא מערכת הביטחון. "כמי שהיה מעורב בהבאת יהודי אתיופיה לארץ, הרגשתי תמיד שאם ככה המדינה רוצה לקלוט אותם, היה עדיף כבר שהיו משאירים אותם שם", הוא מתוודה.
את התחושות האלה החליט לתרגם למעשים לפני כמה שנים וכשהפך לגימלאי, פנה ביוזמתו לבתי ספר ברחובות עיר מגוריו, בית ספר המשמש כחטיבה ותיכון ובית ספר יסודי בשכונה שקלטה עלייה גדולה מאתיופיה והציע לצוות בית הספר להעביר שם שיעורי העשרה במתמטיקה ומדעים לתלמידים.

תיקון עולם

"הרגשתי שהדרך שלי לתיקון היא דרך התנדבות", הוא מספר. בבית הספר מאוד התלהבו מההצעה והפנו את זאב לעמותת ידיד לחינוך שדרכה התחיל להתנדב תוך זמן קצר באופן מסודר.
לדבריו, הילדים מרוויחים בענק מהנוכחות שלו בשיעורים. " הרבה מהם מגיעים ממשפחות שמצבם הכלכלי אינו גבוה והם לא יכולים לזכות בתשומת הלב של ההורים ובטח שלא בתמיכה של לימודים ואפילו עזרה בשיעורי בית", אומר זאב.
ההתמקדות עם התלמידים היא בשיעורי העשרה במתמטיקה, הנובעת מתוך אהבתו לתחום.
"אני רוצה שהתלמידים יאהבו מתמטיקה. מבחינתי מתמטיקה היא כמו מוזיקה ואני רוצה שהם ילמדו את התווים", אומר זאב. "אני מעביר שיעור העשרה ובזמן השיעורים הרגילים במתמטיקה אני מתפקד כתומך הוראה שנותן עזרה לתלמידים. מעבר לזה העברתי לא מזמן שיעור העשרה על חומרים רדיואקטיביים והתלמידים גילו עניין יוצא דופן", הוא מספר.


לתת עוד ועוד

המציאות שהוא פוגש בשטח נותנת לו עוד ועוד מוטיבציה להשקיע בתלמידים. המסר שלו למי שרוצה להתנדב הוא ברור: כל אדם שיש לו פנאי יכול למצוא לו את היום, יום וחצי בשבוע שיעשה פלאים לילדים. "אני מדבר עם התלמידים ברמה חברית. אני לא מורה לא עושה להם בחינות והאווירה נוחה. הם רואים בי מישהו שיכולים להיעזר בו לחיים".

רוצים גם לעזור לילדים שמתקשים בלימודים? לתת תקווה למי שמתמטיקה ואנגלית נראות לו כמו שפות סתרים? מלאו את הטופס הבא עוד היום ותוכלו להתנדב דרך עמותת רוח טובה, ולשנות את חייהם ועתידם של מאות ילדים במערכת החינוך הישראלית.